• Facebook
  • Instagram

VŠE, co byste měli vědět o Roatanu - část 1

roatan 4197054 1920

Vše, co potřebujete vědět o ostrově Roatan.

Zelenající se, džunglí pokryté kopce, které se zdvihají ze sytého modrého moře. Je to tropický ráj. Bez vysokých nákladů na žití, které byste možná očekávali od karibské destinace. Dnes na tomto dlouhém a úzkém ostrově žije celkově okolo 80.000 obyvatel. Kromě domorodců zde žije také malá, ale aktivní skupina lidí trávících důchod, ale i mladých lidí, kteří opustili svoji rodnou zem a vyměnili ji za život na malém ostrůvku v Karibiku. Všichni spolu sdílí necelých 83 km2 bílých písčitých pláží, přírodního zeleného porostu, turisticky orientovaných částí, tradičních vesnic s rybolovem, rušných měst s tržnicemi a mnoho vice. Co se týče Roatanu, je důležité pochopit odlišné životní styly a charakteristiky každé oblasti na ostrově, které se mění podél 77 km délky (8 km šířky – v nejširší části ostrova).

Západní část ostrova, známá díky komunitám West End a West Bay, je nejrozvinutější, a navíc nejvíce navštěvovaná turisty. Pokud zamíříte do středu ostrova, tam se nacházejí větší městečka jako French Harbour a Coxen Hole. Většina cizinců zde ale nebydlí. Ale tím, že tu najdete nemocnici, polikliniku, banky, větší obchody s potravinami, obchody s nářadím, železářství, úřady a jiné služby, lidé sem často jezdí vyřídit své záležitosti. Čím dále jedete na východ ostrova, tím méně je rozvinutý. Většina osad leží při pobřeží. Mezinárodní komunity jsou menší, ale najdete zde několik domů na kopcích s výhledem na moře nebo rozlehlou soukromou pláž. Východ ostrova je méně zalidněný (je vice izolován od davů lidí), není tak rušný jako západ ostrova, nejbližší zalidněná část je okolo 30-45 minut autem cesty na východ. Součást Hondurasu, ostrov Roatan, nacházející se 48 km severně od pobřeží Hondurasu, je v porovnání s vnitrozemím jako nový svět. Přestože se v Hondurasu mluví pouze španělsky, na ostrově Roatan uslyšíte kromě španělštiny také angličtinu, a to díky své historické spojitosti s Anglií (ostrov býval britskou kolonií).

Trávení důchodu na Roatanu

roaaa3

Pokud hledáte místo s teplým klimatem, nižšími náklady na život, pomalejším tempem obklopené přírodní krásou s velkým výběrem služeb a zboží, důchod na Roatanu stojí za to zvážit.
Je jednoduché si z místa na Roatanu udělat váš domov. Rezidenční vízum pro důchodce známé jako pensionado vyžaduje příjem na živobytí $1,500.00 - $2,000 měsíčně (např. z důchodového příjmu, penze nebo jiného pravidelného příjmu). To pokryje nejen žadatele ale i jeho partnera.

Na Roatanu je mezinárodní letiště s přímými lety, které vyráží každý den z několika destinací nejen z USA ale i Kanady. To znamená, že si můžete pozvat hosty i z jiných zemí velice jednoduše. Na ostrově najdete více možností na ubytování od apartmánů nejen u moře ale i ve vnitrozemí, tak i bungalovy, domy či krásné vily v komunitách.

Pokud se rozhodnete postavit si vlastní dům podle svých představ, budete hledat vhodný pozemek. Taková parcela u vody připravená pro výstavu může stát kolem $100,000. Pozemky s výhledem na moře začínají od $50,000.
Hotové apartmány u vody (1–2 ložnice) se dají pořídit pod $200,000. Domy na kopci s panoramatickým výhledem obklopené stromy začínají od $150,000. Pokud máte rádi lodě, máte možnost koupit si dům se stáním pro vaši loď pod $200,000.

Co se týče nakupování potravin, nabízí se zde více možností. Místní obchodní řetězce mají široký sortiment dovezený z Evropy a Severní Ameriky. A specializované místní obchody nabízí dobrá vína nebo gurmánská masa, sýry a mnoho dalších. Samozřejmě se musíte obejít bez některých oblíbených potravin z vašeho domova, ale mnohokrát za ně najdete náhradu, kterou vám nabídne místní prodejce.

Životní styl na Roatanu

ro2

Vzhledem k tomu, že Roatan je ostrov, není žádným překvapením, že život na Roatanu se točí především okolo pláží a moře. Je to útočiště pro potápěče z celého světa, kteří tu obdivují zasahující část Mezoamerického systému korálových útesů, jež tvoří druhý největší korálových útes planety, a to jen kousek od pobřeží! (Útesy obklopují velkou část ostrova.) Po pár minutách plavby lodí můžete spatřit mnoho druhů tropických ryb, mořské želvy, korály v barvách duhy a další zázraky podmořského světa. Můžete dokonce šnorchlovat přímo z pobřeží pláže. Tou nejoblíbenější je známá West Bay Beach.

Roatan je perfektní místo na aktivní odpočinek v důchodu v mnoha ohledech. Výlety lodí jsou úžasné a možnost navštívit okolní ostrovy využije snad každý. Příjemná může být i lázeň v jasné tyrkysové vodě po dobrém jídle. Pokud máte rádi rybolov, tak budete jako v nebi. Nejčastěji vytáhnete z vody kanice, tuňáka, wahoo, mahi mahi a mnoho dalších ryb.

Vodní sporty ale nejsou jedinou zábavou na Roatanu. Pokud toužíte relaxovat ve stínu, s nohama v písku, na Roatanu je tucet pláží k dispozici. Některé jsou prakticky opuštěné. A na některých z nich najdete dokonce malou restauraci, kde si můžete dát váš oblíbený drink. Některé pláže jsou privátní pouze pro obyvatele komunity. Dostat se k nim od domu je většinou jen chvilka pěšky.
Ostatní pláže jako ty na West Bay nebo West Endu jsou plné lidí, plážových barů vyhrávajících latinskou muziku a reggae, hotelů či apartmánových domů, ale i prodejců suvenýrů, doutníků či oblečení a jejich doplňků.

roatan 1323023 1920

Náklady na bydlení na Roatanu

Manželský pár v důchodu může očekávat, že utratí i 45.000 Kč (2000 USD) měsíčně na všechny potřebné výdaje a potřeby na Roatanu. Začněme s ubytováním. Nájem činí okolo 12.000 Kč měsíčně za apartmán nebo byt v blízkosti pláže. Bydlení přímo na pláži (nebo na vodě) vás může vyjít okolo 18–23.000Kč. Domy s 2–3 ložnicemi s výhledem na moře blízko pláže začínají na 23.000Kč a výše. Tyto ceny uvažujeme primárně na dlouhodobý pronájem, kde se podepisuje nájemní smlouva na 3 měsíce nebo déle.

Pokud pronajímáte krátkodobě, tarify pronájmů jsou obecně vyšší během sezóny (prosinec–duben). Je to rovněž kvůli omezené nabídce pronájmů, kdy je těžší najít kvalitní ubytování. Chytré je si jej rezervovat co nejdříve.

Za pronájem nebo koupi domu na tak krásném místě jako je Roatan zaplatíte jen zlomek toho, co byste utratili za nemovitost v Severní Americe nebo na jiných karibských ostrovech. Ani náklady na život tu nejsou výrazně odlišné od toho, na co jsme zvyklí. Lokální restaurace a jídelny nabízí lahodná a sytá jídla kolem 140Kč (6USD) za porci a pivo stojí cca 46Kč (2USD).

Avšak nezapomínejte, že Roatan je ostrov, a tudíž se vše dováží. Takže některé položky nenajdete za výhodnou cenu. Počítejte s tím, že dostanete americkou cenu za sešívačku v obchodu s potravinami. To platí i pro čerstvé ovoce a zeleninu (pokud samozřejmě neroste na vašem pozemku). Levněji ho můžete sehnat u místního trhovce, ale není to vždy pravidlem.
Na druhou stranu tu můžete sehnat čerstvé ryby přímo od rybáře (zejména kanice, tuňáka, mahi mahi nebo barakudu a snappera) a langustu rovněž za zlomek toho, co byste za ní zaplatili u nás. Také je možné, že rybáři budou vaši sousedé.

Zde je příklad měsíčního rozpočtu pro pár žijící na Roatanu.

 VÝDAJE USD
 2 - pokojový byt $1000
 Elektřina $120
 Plyn a voda $40
Mobil 50
Potraviny a domácnost $300
Pojištění $100
Internet $60
Online TV a pevná linka $45
Daň z nemovitosti $44
Restaurace $200
Taxi, autobus $50
CELKEM $2009

 

Pokud ale přijde řeč na život v ráji na nějakém karibském ostrově, není nic lepšího než Roatan! Představte si bílé písečné pláže a vzrostlé palmy ovívané jemným vánkem, jenž lemují plážové bary, kde si můžete vychutnat váš oblíbený drink a pozorovat třpyt moře. Možná vás ale více láká šnorchlování kolem korálového útesu nebo pohupování se v síti při teplém zapadajícím slunci. To vše je zde na Roatanu!

angello lopez obDMqhUIISU unsplash

roatan 2470950 1920

 

Dne 21.08.2019

Zdroj: International Living