• Facebook
  • Instagram

VŠE, co byste měli vědět o Roatanu - část 2

roatan 4197054 1920

Vše, co potřebujete vědět o ostrově Roatan - část druhá

Zatímco v první části jsme se zabývali Roatanem obecně, trávení důchodu na ostrově, náklady na život a životním stylem, v tomto díle se zaměříme spíše na ceny nemovitostí, na lukrativní lokality a to, co nás k ostrovu přitahuje.

Roatan je nejvíce osídlený ostrov ze souostroví Bay Islands. Nachází se 48 km od pobřeží Hondurasu a je 61 km dlouhý a 8 km široký (v nejširším místě ostrova). Potrvá vám cca 2 hodiny přejet z jedné části na druhou díky klikatým cestám, které lemují kopcovitý terén ostrova. Čím pojedete více na východ, změní se nejen krajina, ale i prašné cesty vystřídají ty betonové a narazíte na malé osady s rybolovem.

Střední a západní část je více rozvinutá. Malé ale populární městečko West End leží přímo u moře. Nabízí mnoho restaurací od argentinské, thajské, italské, americké až po lokální stravování na ulici. Zaujmou vás ale především bary na moři nebo na pláži a doky s loděmi připravené vyvézt potápěče k blízkým útesům. Je zde k pronájmu opravdu mnoho apartmánů, některé z nich i přímo na pláži.

Západní část ostrova Roatan

roaaa3

Záliv Half – Moon je klidné a tiché místo, perfektní na to si vychutnat západ slunce především ve známém baru Sundowners, jež se nachází přímo na písčité pláži jen pár metrů od moře!

Autem se za chvíli dostanete na West Bay, ale můžete jet i vodním taxíkem za 5 dolarů z West Endu. Tam je mnohem rušnější pláž s restauracemi, jídelnou, obchody se suvenýry, hotely nebo malými letovisky. Můžete tu šnorchlovat nad korálovým útesem s množstvím pestrobarevných tropických ryb jen kousek od pláže. Mnoho zahraničních turistů bydlí v apartmánech přímo na pláži nebo přilehlých domech na kopci s okázalým výhledem na moře. S tím je spojena i vyšší cena pronájmu.

V komunitách jako je Sandy Bay na severním pobřeží žijí většinou místní obyvatelé. Rovněž směrem na východ můžete najít pozemky na pláži nebo domy s vlastním dokem pro loď. Pokud jste vášnivý potápěč, rybář nebo máte jen rádi výlety po moři, máte možnost zde najít pozemky na pláži od 100.000USD. Více do vnitrozemí zaplatíte kolem 50.000USD nebo i méně.

Některá místa, zejména ty více na východ (na severní ale i jižní straně) jsou více izolovaná a bez zpevněných cest (někdy i bez sítí). Pokud chcete být sami a vychutnat si tropické lesy a vlastní pláž, máte z čeho vybírat.

Ceny nemovitostí na Roatanu

ro2

Všeobecně platí, že ceny nemovitostí jsou srovnatelné s jinými karibskými destinacemi. Za byt 3kk (apartmán s dvěma ložnicemi) v komunitě u vody zaplatíte kolem 200.000USD.

Domy dál od pláže lze pořídit i za 130.000USD a luxusní vily nebo apartmány začínají od 400.000USD.

Pokud si chcete apartmán s dvěma ložnicemi v komunitě na pláži nebo v docházkové vzdálenosti před koupí vyzkoušet, obvykle zaplatíte od 1000USD a více.

 

Náklady na bydlení na Roatanu

Manželský pár v důchodu může očekávat, že utratí i 45.000 Kč (2000 USD) měsíčně na všechny potřebné výdaje a potřeby na Roatanu. Začněme s ubytováním. Nájem činí okolo 12.000 Kč měsíčně za apartmán nebo byt v blízkosti pláže. Bydlení přímo na pláži (nebo na vodě) vás může vyjít okolo 18–23.000Kč. Domy s 2–3 ložnicemi s výhledem na moře blízko pláže začínají na 23.000Kč a výše. Tyto ceny uvažujeme primárně na dlouhodobý pronájem, kde se podepisuje nájemní smlouva na 3 měsíce nebo déle.

Pokud pronajímáte krátkodobě, tarify pronájmů jsou obecně vyšší během sezóny (prosinec–duben). Je to rovněž kvůli omezené nabídce pronájmů, kdy je těžší najít kvalitní ubytování. Chytré je si jej rezervovat co nejdříve.

Za pronájem nebo koupi domu na tak krásném místě jako je Roatan zaplatíte jen zlomek toho, co byste utratili za nemovitost v Severní Americe nebo na jiných karibských ostrovech. Ani náklady na život tu nejsou výrazně odlišné od toho, na co jsme zvyklí. Lokální restaurace a jídelny nabízí pestrá a sytá jídla kolem 140Kč (6USD) za porci a pivo stojí cca 46Kč (2USD).

Potápění na Roatanu a další zajímavosti

Je to právě potápění, co jako první před několika dekádami zaměřilo pozornost na Roatan. Rozsáhlé korálové útesy jsou jen pár minut od pobřeží, plné rozmanitého podmořského života. To je jednoznačně turisty nejvíce vyhledávaná atrakce na ostrově. Mnoho cizinců, kteří zde trvale žijí, se sem přiletěli potápět a už ostrov neopustili nebo si ho alespoň dali na první místo v seznamu svých přání na důchod.

Jedna z největších výhod pro důchodce je fakt, že je Roatan bývalou anglickou kolonií a hovoří se zde anglicky, i když Hondurani z vnitrozemí dochází pravidelně za prací a přináší si s sebou svůj rodný jazyk.

Na Roatanu ale najdete i vymoženosti z moderního světa, které udrží standard vašeho pohodlí. Vysoko – rychlostní internet zde funguje dobře a je tu poměrně spolehlivá mobilní síť. V některých obchodech s potravinami specializujících se na dovoz najdete širokou škálu amerických produktů, sice s přirážkou, ale přiblíží to nakupování, na které jste doma zvyklí. Je tu dokonce dceřinná společnost vysoce kvalitní nemocnice Cemesa. Hlavním nedostatkem je ale infrastruktura. Přes rozsáhlou modernizaci v nedávné době vyžaduje neustálou údržbu, a proto se může stát, že je čas od času výpadek elektřiny.

 

Ale to už patří k životu v karibském ráji. Mnoho trvale žijících cizinců nad některými nedostatky přimhouří oči a jsou vděční za možnost trávit svůj čas na tak úžasném místě, jakým Roatan bezesporu je.

VŠE, CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O ROATANU - ČÁST 1

angello lopez obDMqhUIISU unsplash

roatan 2470950 1920

 

Dne 23.11.2019

Zdroj: International Living