• Facebook
  • Instagram

Koronavirus COVID - 19 vs. Roatan

roatan 4197054 1920

Koronavirus COVID - 19 vs. Roatan

Situace ve světě je v tomto čase opravdu velice náročná pro všechny z nás. Proto jsme se rozhodli přiblížit situaci zde na ostrově. K dnešnímu dni Honduras eviduje 24 nakažených virem Covid - 19. Všechny jsou na pevnině, na Roatanu není zatím potvrzený žádný případ. Měli jsme tu podezření na 3 osoby, jejich testy však byly negativní.
Aktuální statistiky jsou zde:
https://covid19honduras.org/?fbclid=IwAR0jQXYi9oqF1SOrdm-wHbeaXf3oZbByJ-u6lO0xUqLKM6AUOVWOhl5NgTE


Vytvořil se zde speciální tým doktorů pro každou oblast. V případě symptomů každý z nich přijede za potenciálním pacientem odebrat vzorek, který se musí odeslat v laboratoři v Tegucigalpě. Na ostrově lékařské vybavení nebo kvalifikovaný lékařský personál jako u nás v ČR, nicméně zde proběhlo několik setkání ministra turismu, zdravotnictví a dalších kvůli nastavení plánu pro krizové situace. Starosta Jerry Hynds okamžitě přijal nutná opatření a nechal preventivně vytvořit nové lůžkové kapacity ve French Harboru a vyškolit další pracovníky. Neustále se hledají zdroje pro vytvoření zásob respirátorů, roušek, dezinfekčních prostředků a dalšího nezbytného zdravotnického vybavení. Vzniklo nespočet FB a whatsappových skupin, kde se probírají novinky o dění na ostrově. Guvernér Dino Silvestri denně v 16:00 vysílá živě o novinkách a situaci zde na Roatanu.

Roatan nedávno přijal stejně přísná opatření jako okolní státy Střední Ameriky. Hranice jsou uzavřeny až na výjimky mezinárodní dopravy, až na výjimky jsou zrušeny všechny komerční lety (kanadské Air Transat, West Jet). To platí i pro námořní dopravu či transoceánské lodě. Dočasně jsou pozastavené veškeré veřejné práce, kulturní, sportovní či veřejné aktivity, veřejná doprava, mše či obchody s výjimky potravin, lékáren, nemocnic atd. Vstup na území Hondurasu mají kromě občanů i rezidenti s platným průkazem. Platí zde zákaz zdržování se na veřejných místech, plážích, vycházení po 20.hod, nakupování jen v nutných případech, přísné hygienické podmínky apod. Dále se zavřely všechny posilovny, restaurace a bary. Výjimku tvoří ty, které vydávají jídlo a pití s sebou. Porušením se společnost vystavuje pozastavení či úplného odebrání obchodní licence a vysokým pokutám. Na silnicích jsou pravidelné policejní kontroly.


Tato ustanovení jsou platná do neděle 22.3.2020, ale pravděpodobně budou ještě prodloužena. Velká většina letů byla díky pandemii zrušena. Kvůli neustálým změnám ze strany leteckých společností nám bylo doporučeno spojit se přímo s aerolinkou, která let operuje. Získají aktuální informace rychleji než samotní prodejci letenek. Někteří Češi mají již nové letenky na příští týden, bohužel není jisté, zda nebudou opět zrušeny. Proto se doporučuje nakoupit náhradní letenky těsně před případným odletem. Kromě nás na ostrově zůstalo mnoho Čechů, nejen rezidentů, klientů ale také mnoho turistů. Mnoho z nich mělo být již doma, a proto je to pro ně mnohem těžší na Roatanu zůstat. Jsou vybaveni věcmi jen na krátkodobý pobyt, a proto se jim, nejen my, snažíme pomáhat a jejich pobyt, a především karanténu zpříjemnit dle možností. Panuje zde na ostrově velká solidarita a jednota, protože si tu každý uvědomuje vážnost situace. Každý spoléhá na hlavu státu, sílu byrokracie a všech preventivních opatření a samozřejmě kolektivní zodpovědnosti, která nám všem pomůže snížit případná rizika šíření. Abychom mohli předávat aktuální informace, jsme v kontaktu s velvyslanectvím ČR v Mexiku nebo místním honorárním konzulem. Rovněž sledujeme tabuli ministerstva zahraničích věcí ČR a kroky ministra Tomáše Petříčka.

I k nám zavítala v prvních dnech panika hned po prohlášení amerického prezidenta Trumpa o uzavření hranic s EU. Mnoho lidem se ještě podařilo dostat domů. Po uzavření honduraských hranic a vyhlášení karantény lidé začali nakupovat zásoby stejně jako v ČR. Eldon Hyde, prezident místních supermarketů Eldons okamžitě uklidnil obavy vydáním prohlášení, že se dodávky potravin v žádném případě nezastaví a dodnes osobně kontroluje stav zásob ve svém řetězci.

Velmi pozitivní zprávou je dnešní prohlášení prezidenta Trumpa, že se začaly používat léky schválené FDA jako Remdesivir a Plaquenil, který obsahuje léčivou látku hydroxychlorochin velice účinný proti viru. Jeho použití je již vyzkoušené a nehrozí nežádoucí účinky! Používá se i proti malárii, a proto existují velké zásoby, jak potvrdila honduraská vláda.

Myslíme si, že atmosféra na ostrově Roatan je již stabilizovaná a razantně se zlepšila i nálada všech obyvatel. Samozřejmě i my musíme být trpěliví a věřit, že se situace na celém světě zlepší a do srdcí nás všech se opět vrátí pocit bezpečí, svoboda, radost a ta pravá karibská nálada.


Pokud chcete zůstat v obraze, přihlaste se k odběru Newsletteru nebo nás sledujte na sociálních sítích.

Dne 19.3.2020