• Facebook
  • Instagram

Jak letět na ostrov Roatan v současné době?

maxresdefault

Let na Roatan

Vzhledem k pandemickým opatřením, které se velmi výrazně dotkly cestování po celém světě, se často ptáte, jak se v současné době nejlépe dostat na ostrov Roatan. Máme pro vás dobrou zprávu. Díky společnosti Air Europa, která operuje lety z Evropy do střední Ameriky, je návštěva Roatanu snad ještě jednodušší, než tomu bylo v minulosti.

Air Europa nabízí spojení Mnichov – Madrid – San Pedro Sula, a to každou středu večer. Na Roatan dorazíte ve čtvrtek v dopoledních hodinách. Z Mnichova odlétá letadlo v 19:25. Pokud pojedete do Mnichova vlastním automobilem, doporučujeme parkovat přímo na letišti. Parovací lístek si kupte online zde. Můžete si vybrat mezi několika tarify podle vzdálenosti na terminál, kam vás z parkoviště dopraví autobus. Na letišti musíte předložit cestovní pasy, PCR test a vyplněný formulář o cestě do Hondurasu, o kterém se dozvíte níže. Zavazadla odbavíte až do San Pedra Suly, rovnež obdržíte boarding pasy na oba lety. Do Madridu dorazíte ve 22:10. V 1:35 následuje let do San Pedro Suly, který trvá přibližně 11 hodin. Celková doba letu je tedy 16h 50 minut. Pozor, v některých týdnech se z Madridu neodlétá v 1:35, ale ve 3:40. Při cestování s malými dětmi je dobré i toto vzít v úvahu a vybrat vhodnější variantu.

Vybrat si můžete mezi 5 tarify letenek. Economy Lite, Economy Standard, Economy Flex, Business Standard a Business Flex s cenami od 471 EUR do 1706 EUR za 1 osobu za 1 cestu. Cena se samozřejmě může lišit týden od týdne.

ceník

Ze San Pedra Suly odlétají denně vnitrostátní spoje na ostrov Roatan. Konkrétně se na ostrov můžete dostat se společností CM Airlines https://www.cmairlines.com/ nebo SOSA Airlines https://www.aerososa.com/. Letenky můžete zakoupit přímo na letišti, ale doporučujeme je zakoupit již v předstihu prostřednictvím jejich webových stránek. Jedna cesta pro jednu osobu vychází cca na 80-100 USD.

Je zapotřebí PCR nebo antigenní test na COVID? Co mám vyplnit?

Německo již otevřelo své hranice pro tranzit a tím pádem nic nebrání v cestě do střední Ameriky. Honduras nepatří mezi vysoce rizikové země, a to usnadňuje cestování. Je nutné mít s sebou potvrzení o provedeném negativním PCR testu ne starším než 72 hodin v době příletu do Hondurasu. Ideálně se tedy nechat otestovat v úterý odpoledne nebo ve středu ráno expresně a až Vám přijde na email potvrzení, můžete vyrazit na cestu.

Podle Ministerstva zahraničí, není nutné se při vstupu do Německa v případě tranzitu registrovat. Je ovšem nařízené Německem pouze projet rovnou na letiště a nikde nezastavovat. Totéž platí i pro cestu přes Madrid, v případě tranzitu, a pokud neopustíte letiště, nemusíte se registrovat v online formulářích. PCR test ukazujete na každém letišti a většinou i před nástupem do letadla. Je dobré mít s sebou pro jistotu kopii v telefonu. Pokud by po Vás někdo chtěl vyplněný formulář do Německa nebo Madridu, vždy trvejte na tom, že se jedná pouze o TRANZIT. 

Při vstupu a odchodu z Hondurasu je nutné se registrovat a vyplnit formuláře za každého cestujícího na webu: https://prechequeo.inm.gob.hn Cestující obdrží na email potvrzení, které je nutné vytisknout a mít u sebe. Při návštěvě Hondurasu nepřesahující 90 dní nepotřebujete žádná víza.

Jak je to s opatřeními během cesty a na ostrově?

V prostorách letišť i v samotném letadle je nutné nosit ochranu úst a nosu v podobě chirurgické roušky, nanoroušky nebo respirátoru. To neplatí pro děti do 6 let věku. Během jídla a pití je povoleno tuto ochranu sundat.

Na ostrově se nosí roušky ve veřejných prostorech, a to ve vnitřních i vnějších. Na druhu ochrany dýchacích cest zde nezáleží. Turisté na plážích většinou roušky nenosí a nejsou za to ani pokutováni. Obchody, hotely a restaurace jsou otevřené a roušky se opět nosí jen v recepci a společných prostorech. U stolu v restauraci mít roušku nemusíte. Na ostrově je atmosféra velmi uvolněná. Lidé chodí na večeře, na koncerty, pořádají výlety a příliš si nepřipouští riziko nákazy.

Při odletu z Roatanu (resp. Hondurasu) je nutné mít čerstvý PCR test, který si můžete nechat provést např. v DIMA Centro – Jackson Plaza nebo Mobile Lab v Coxen Hole. Pokud test provedete odpoledne v 16 hodin dva dny před odletem, druhý den obdržíte výsledek emailem s datumem tohoto dne, kdy se začíná započítávat 48 hodinová lhůta na cestu zpět. Nezapomeňte se i při cestě zpět registrovat na webu: https://prechequeo.inm.gob.hn a https://www.spth.gob.es/ 

Před vstupem do ČR máte povinnost vyplnit elektronický Příjezdový formulář (www.prijezdovyformular.cz) a nahlásit tak příjezd své místně příslušné krajské hygienické stanici a dále předložit na vyžádání doklad o vyplnění příjezdového formuláře (oznámení) při hraniční nebo pobytové kontrole. Do 5 dnů od vstupu na území ČR máte také povinnost absolvovat antigenní test nebo RT-PCR test.

Přejeme Vám šťastnou cestu a Adiós! na ostrově Roatan.

Vycházíme dle informací uvedených na webu Ministerstva zahraničí a zkušeností z cest našich přátel. Neručíme za jakékoliv jiné požadavky nebo změny. Vše je potřeba si před cestou ještě ověřit.