• Facebook
  • Instagram

Tvrdá opatření? Roatan je na tom zatím mnohem lépe než Evropa...

maxresdefault

Velice často nám lidé píší o svých obavách ohledně tvrdých pandemických opatření v Čechách a ptají se na situaci na Roatanu. Proto jsme se rozhodli napsat pár řádků o tom, jak to na ostrově v této době funguje a jaká opatření a tlak na vakcinaci na Roatanu probíhají.

Roatan se oficiálně otevřel všem turistům dne 17. srpna 2020, kdy se otevřela mezinárodní letiště, která byla od 15. března 2020 zavřená. Je otevřen pro USA, Kanadu, Velkou Británii a dalších 81 zemí celého světa bez vízové povinnosti. Při příletu dostanete do pasu razítko na povolení turistického pobytu na dobu 30 nebo 90 dní.

Co potřebujete k tomu, abyste mohli přicestovat do Hondurasu?

Pokud jste plně očkováni, není zapotřebí mít potvrzení o provedeném PCR testu na COVID-19.

Všichni ostatní cestující musí ukázat negativní PCR test na COVID-19, který není starší než 72 hodin. Aerolinky tento test budou vyžadovat již od začátku cesty a budete ho ukazovat i na imigračním oddělení v Hondurasu / na Roatanu.  Určitě je vhodné mít kvalitní cestovní pojištění, které kryje i riziko hospitalizace s nemocí COVID-19.

Je také nutné vyplnit příjezdový formulář, který najdete na tomto odkazu:

https://prechequeo.inm.gob.hn

Jaká jsou na ostrově současná opatření?

Honduras má mnohem přísnější pravidla, která se ale na ostrově v takové míře nedodržují. Zásadní je nošení roušek v uzavřených a společenských prostorech – bankách, supermarketech, lékárnách, nemocnicích, kostelech, školách, apod. Všude jsou k dispozici dezinfekční gely a někde vám změří teplotu dálkovým teploměrem. Místní nosí roušky i na pláži, v restauracích apod. Ale po turistech to vyžadováno není.

Na Roatanu se nakazilo nemocí covid-19 několik tisíc, možná i desetitisíce lidí. Ve většině případů ale měli mírný průběh. Na Roatanu byla vybudovaná speciální covid klinika, ale vzhledem k velmi nízkému počtu hospitalizací byla po několika měsících zrušena. Někteří vidí cestu ven z pandemie prostřednictvím očkování. První zájemci o vakcínu létali do USA, kde si ji nechávali aplikovat. Jakmile začali na ostrov přijíždět zaoceánské lodě, staly se zároveň také očkovacími centry. Další očkovací centra se vytvořila postupně i na ostrově a o vakcíny byl poměrně velký zájem. Místní obyvatelé jsou k očkování motivováni především ze zdravotních a  ekonomických důvodů –hospitalizace s covidem v nemocnici stojí cca 5 000 USD / den. To je pro většinu lidí bohužel likvidační. Proto doporučujeme opravdu kvalitní cestovní pojištění. Na druhou stranu jsou v lékárnách volně k dispozici léky, které jsou u nás považovány za kontroverzní, ale podle některých lékařů dokáží úspěšně snížit riziko vážného průběhu nemoci a urychlit léčbu.

Zatím nevnímáme, že by na ostrově docházelo k dělení na očkovaný/neočkovaný jako v Evropě. Lidé se nemusí prokazovat žádnými certifikáty, aby mohli do restaurace nebo do posilovny. Očkování je vyžadováno po zaměstnaních, kteří pracují v turismu a službách souvisejících s prací s turisty. Pokud očkování nemají, musí prokazovat testy bezinfekčnost. Testy jsou zde dražší, než je obvyklé, rapid test vychází na 25 USD a PCR test na 150 - 250 USD.

Po desáté hodině večerní je v Hondurasu i na Roatanu uzávěra a není povoleno vycházet z jiných než vážných důvodů. Toto opatření ale nevnímáme jako způsob bránění šíření viru, ale spíše jako bezpečnostní opatření, které je v podstatě pozitivně vítáno.

Zpomalení turismu a cestování postihlo Roatan ve velké míře. Omezení je vidět hlavně v hotelích, restauracích a barech. Některé restaurace otevírají třeba jen ve večerních hodinách nebo o víkendu. Turistů je na ostrově stále velmi málo v porovnání s předchozím i lety. Přesto se ale všichni snaží, aby turismus podpořili, snad i proto se zatím nechystají zavádět nějaká přísná opatření a segregaci turistů na očkované / neočkované. Na ostrově máte opravdu pocit, že se čas zastavil a pandemie není tématem číslo 1. Nedá se to s Evropou vůbec srovnávat. Místní lidé jsou přirozeně opatrní, ale dle našeho názoru je média nestraší tak, jako Čechy a Slováky. A především na nich Roatánci nejsou tolik závislí…

Pokud chcete navštívit ostrov, kde budete mít pocit, že je svět ještě v pořádku, pak je Roatan vhodným místem, kde si budete užívat přírodu a určitě budete mít větší pocit svobody než momentálně v Čechách. Ať už se rozhodnete sem přiletět na dovolenou nebo se sem odstěhovat na delší dobu, nebudete jediní, kteří mají stejné myšlenkové pochody. Bohužel ale nikdo nedokáže predikovat, co bude za pár měsíců nebo za pár let, a situace se samozřejmě může změnit i tady. Věříme, že ne…