• Facebook
  • Instagram

Inflace v Hondurasu

 
 

maxresdefault

 Inflace v Hondurasu

 V současné době se mnoho států potýká s rostoucími cenami. U nás se ČNB snaží krotit inflaci zvyšováním úrokových sazeb a my sledujeme postupné zdražování nejen potravin, stavebních materiálů ale i plynu a elektřiny. Jaká situace je v Hondurasu? Přestože tam neprobíhá žádný konflikt jako na Ukrajině, která jen zesiluje inflační tlaky, tak i místní obyvatelé a firmy pocítili růst cen na vlastní kůži.
Podle Trading economics inflace v Hondurasu dosáhla 9,09 %
 
2
 
IMF Datamapper uvádí Index spotřebitelských cen CPI dosahující 388 bodů a domácí produkt HDP se v roce 2022 dostal na úroveň 30,12 miliard USD, který má i po velkém pandemickém propadu v roce 2020 rostoucí trend.
 
3
 

Přesto, že inflace v Hondurasu není tak vysoká jako u nás nebo v Moldavsku, Estonsku či dokonce Turecku, rostoucí ceny nutily utahovat opasky většině obyvatel, především sociálně slabé. Zde můžeme vidět vývoj cen benzínu, jak uvádí server Trading economics. Cena atakuje hranici 1,35usd za litr, což je při dnešním kurzu 33,15Kč/ litr.

 

4

 

Ceny na ostrově Roatan mohou být ještě vyšší, protože mají tzv. ostrovní přirážku. Benzin Regular si dnes koupíte za cca 35,55 Lps/l a Super za 39,65 Lps/l ( při dnešním kurzu 35,70Kč/l a 39,90Kč/l). Stejně jako palivo, se na Roatan dováží i potraviny, a to lokální i importované. Potravin dovezených z USA se dotýká inflace více, vzhledem k růstu nákladu na přepravu.
Naše klienty bude jistě zajímat, jaký dopad to má na ceny nemovitostí. S určitostí víme, že ceny pozemků, domů ale i apartmánů od pandemie zaznamenaly stejný růst jako položky ve spotřebním koši. Vzhledem k tomu, že bohužel nedisponujeme relevantními vstupními daty, můžeme se pouze domnívat, že ceny nemovitostí průměrně vzrostly o cca 30–40 %. Největšími tahouny jsou kvalitní domy v prémiových projektech. Příčinou je pokles celkové nabídky o více jak 25 % i přesto, že na Roatanu neustále vzniká mnoho nových developerských projektů. Dalším důvodem je podle našich vlastních zdrojů růst cen stavebních materiálů jako je dřevo, beton a železo, jen činí cca 15–20 %.
Velkou výhodu mají majitelé, kteří si stejně jako v ČR stihli pořídit nemovitost ještě do roku 2020, protože ji s velkou pravděpodobností dokázali dobře zhodnotit. Noví investoři musí kromě cen sledovat i posilující dolar, který dokáže ovlivnit celkový objem nákupu. Naštěstí zajímavých příležitostí je na ostrově Roatan stále dostatek.

 

Dne: 21.7.2022