• Facebook
  • Instagram

Internet na ostrově Roatan

maxresdefault

Dostupnost, stabilita a cena internetu ukazuje směr budoucnosti Roatanu.

Digitální nomádi mohou začít cílit na ostrov Roatan, protože infrastruktura se zde zlepšuje, ať už se to týká silnic, energetiky, letiště, zdravotní péče, ale i internetu, protože se začínají přibližovat tomu, na co jsme zvyklí z vyspělých zemí.  

Od roku 2020 se díky podmořskému kabelu, propojujícího ostrov Roatan s La Ceibou, stává internetové připojení stabilnější a levnější. Lidé, kteří mohou pracovat odkudkoliv, si toho samozřejmě všimli, a značné množství Američanů, Kanaďanů i Evropanů opouští své domovy a stěhují se na Roatan.  

Internet na Roatanu se datuje zpátky až k devadesátým létům minulého století, kdy Hondutel začal poskytovat 256 bitové telefonické připojení. O pár let později se na trh dostala soukromá společnost Trópico Telephone and Internet (TTI), která začala nabízet širokopásmové připojení, ovšem Hondutel ji zlikvidoval z důvodu „ilegálních“ poskytovatelů internetu (ISP), nechal zabavit její majetek a vyřadil soukromou společnost s velkým potenciálem z trhu. Cesta k dostupnému internetu rozhodně nebyla pro Honduras jednoduchá. 

Honduras získává internet ze dvou komerčních vláknových kabelů, které přinášejí internet z Floridy. Jedním je Maya 1, jež vlastní Telefonica  a další Across, kterou vlastní Liberty Cable. Než se internet dostane na Roatan, táhne se celkem 180 km podzemním kabelem, až do města La Ceiba, odkud se pak připojí na kabel vedoucí na Roatan. V roce 2020 BITEL (Bay Islands Telecommunications) nainstalovali 77 km dlouhý kabel z města La Ceiba až na Roatan. Tento podmořský vláknový optický kabel začal fungovat v říjnu 2020. BITEL vlastní 6 investorů, dva z nich jsou Roatánci - Kyle McNab a Ron McNab, současný starosta Roatanu. Internet a obzvláště rychlý internet je na Roatanu stále velmi drahý pro běžného ostrovana. Není jednoduché si dovolit platit 75 USD měsíčně za rychlé připojení, když průměrná mzda činí 423 USD. 

Max Communications, jak svoji společnost nazvali, neustále roste a v současné době je jedním z největších zaměstnavatelů na ostrově, po Sun Corporation, RECO a Galaxy. Společnost vlastní pět kanceláří, čtyři věže a a 10 opakovačů. MaxCom poskytuje internet téměř 14 tisícům domům na Roatanu. Max Communications mají na ostrově další konkurenci, např. Společnost Fibernet nebo telekomunikační poskytovatele Tigo či Claro.

Jak se dostupnost internetu rozšiřuje napříč Roatanem, zrychluje se také připojení. „5G čeká na zasáhnutí světového trhu, to je nevyhnutelné. Jelikož ale funguje na vyšších frekvencích, zatím nemáme tušení jak toto bude ovlivňovat lidské zdraví, to poznáme až později“, prohlásil McNab. 

5G je za humny Roatanu. Rozhodně Tigo a Claro se budou snažit tuto novou technologii na Roatan prosadit, ale je to velmi nákladné, takže to ještě pár let potrvá. 

Největší senzací, která na Roatan čeká, bude spouštění Starlink Elona Muska, který plánuje přijít do Hondurasu v roce 2023. To bude ta největší změna, obzvláště pro venkovské oblasti.

Roatan ceník internet 

(Zdroj: Paya Magazine, Max Communication Ceník)