• Facebook
  • Instagram

Charterové město Próspera roste kontroverzi navzdory

maxresdefault

Díky společnosti, která přišla na ostrov před 18 měsíci, má Roatan jedinečnou příležitost vytvořit podobný urbanistický vývoj podobný Kajmanským ostrovům. 

Próspera, soukromé charterové město nacházející se na severním pobřeží střední části Roatanu, je speciální ekonomická zóna. V současné době zde probíhá výstavba první věže se 14 patry, kde budou jak apartmány, tak obchodní prostory a kanceláře. Duna Residences se bude skládat celkem ze 3 věží a celou výstavbu zajišťuje developer ze San Pedro Suly s evropskými kořeny. Jeho společnost Apolo Group má dobré renomé nejen v Hondurasu.

Věže plánované v Próspeře snadno předběhnou Kajmanské ostrovy, kde je pouze pár deseti-patrových budov s názvem The Colors. Nejvyšší budova na Kajmanských ostrovech leží v Georgetown ve 40 metrech a má pouhých 9 pater. The Colors zblednou závistí v porovnání s věží Duna, která se právě dokončuje východně od Crawfish Rock na Roatanu.

Próspera měla velice napilno  v roce 2021 a v loňském roce zaznamenala ještě větší rozmach. Společnost koupila rezort Pristine Bay a Las Verandas, rezidenční komunitou s 18-ti jamkovým golfovým hřištěm navrženým architektem Peterem Dyem. Více než 400 akrů odkoupila Próspera poté, co o ně původní majitel z Guatemaly přišel ve sporu s bankou Atlantida.

Na jaře v roce 2022 se v původní restauraci Sky, na hřebenu kopce v Pristine Bay, otevřela prestižní Montessori škola Guidepost, která přinesla možnost kvalitnějšího vzdělávání pro děti na ostrově. Próspera má velké cíle do budoucna a očekává exponenciální vývoj. Do roku 2025 chtějí vytvořit 10 tisíc pracovních míst a získat přímé investice v hodnotě minimálně 500 milionů dolarů. Na ostrově se 100 tisíci obyvateli jsou tato čísla ohromující. Pokud se podaří dosáhnout cílů Próspery, klíč bude spočívat v zapojení v projektu ZEDE - zóna pro zaměstnanost a hospodářský rozvoj. Próspera by nevznikla, kdyby nebylo ZEDE. Tyto honduraské zákony z roku 2013 se staly terčem velké kritiky, zejména v posledních dvou letech. Současný honduraský kongres totiž tvrdí, že zákon ZEDE nebyl ratifikován správným způsobem. Právní nejistota v honduraském kongresu převládá. Současný honduraský kongres, jehož legitimita je sama o sobě zpochybňována, tvrdí, že ten předchozí kongres byl nelegitimní a nepřijal zákony ZEDE správně. Tento zmatek by pro Prósperu mohl způsobit problémy.

FkdQY4tXkAEVdCVDuna Residences je prvním developerským projektem ve městě Próspera. V současné době se dokončuje výstavba první věže, kde budou apartmány, kanceláře a obchodní prostory. 

"To, co Próspera plánuje pro Roatan v příštích letech, je něco zcela transformačního a revolučního."

Jedním z lákadel rezidentury v Próspeře a ZEDEs jsou nižší celkové daně: daň z příjmu ve výši 10 %, daň z pozemků ve výši 1 až 2,5 %, daň ze zisku firmy 1 % a daň z prodeje DPH ve výši 5 %. „To jsou daně, které platíte společnosti Próspera ZEDE. Procento z těchto daní se pak platí do pěti destinací včetně centrální vlády a magistrátu,“ řekl Erick Brimen, muž stojící za celým projektem Próspera.

Erick Brimen je CEO společnosti. Narodil ve Venezuele a vystudoval v USA. Jeho závěrečná diplomová práce z roku 2005 na Babson College byla „Jak lze nasměrovat tržní síly k řešení sociálních problémů“ a vidí, jak to dělá Roatan Próspera. Přestože Brimen přiletěl poprvé na ostrov až v roce 2016, o Roatanu přemýšlí už od střední školy.

V roce 2002 uslyšel Brimen přítele ze střední školy mluvit o Roatanu a popisovat potenciál ostrova jako zadržovaný kvůli nedostatku právní infrastruktury, kterou Kajmanské ostrovy měly. Tím přítelem byl Tristan Monterroso, roatánský pastor, který nyní zasedá v radě Próspery. "Když Honduras schválil zákon ZEDE a Nejvyšší soud rozhodl, že je ústavní, kliklo na mě, že by to mohl být mechanismus pro zajištění větší prosperity místa jako Roatan," řekl Brimen.

Součástí projektu jsou nyní dva ostrované: Tristan Monterroso a Duane McNab, majitel společnosti Max Communications a člen rady Próspera.

 Próspera si klade za cíl nebýt omezena jen na jedno místo na Roatanu. Brimen vidí svůj projekt expandovat nejenkolem Crawfish Rock, ale i jinde na ostrově a mimo něj. "Myšlenka je mít po celém ostrově několik uzlů, které se dobrovolně anektují," řekl Brimen.

Brimen tvrdí, že Próspera již získala 17,5 milionu dolarů od investorů, jedním z nich je Pronomos Capital. Tento fond financuje výstavbu experimentálních měst na dostupných pozemcích v rozvojových zemích. Pronomos je založen jako rizikový fond a investuje nejen v Hondurasu, ale i na Marshallových ostrovech, Nigérii a Panamě.

Pronomos založil Patri Friedman, americký anarchokapitalistický transhumanista a vnuk nositele Nobelovy ceny Miltona Friedmana. Pronomos zase financuje jiný transhumanista a miliardář Peter Thiel, spoluzakladatel PayPal.

Hlavní plán společnosti Próspera na Roatanu zahrnuje několik výškových budov, marine centrum, univerzitu a nemocnici, které by poskytly pracovní místa a vytvořily centrum a „platformu ekonomického rozvoje“ pro podnikatele z celého světa a Hondurasu. „Platforma jako Próspera je budoucností ostrova,“ řekl Duane McNab.

(Zdroj: Paya Magazine, Roatan)