• Facebook
  • Instagram

Roatan globálním centrem výzkumu a vývoje zelené energie

 green energy picture

V následujících týdnech podepíší zástupci roatanského úřadu smlouvu se společností ARPA, která se zabývá výzkumem nových zdrojů čisté energie, která nezatěžuje životní prostředí. Roatan se stane přímo mezinárodním centrem, kde bude celý projekt probíhat. Smlouva se podepíše v Německu během služební cesty představitelů ostrova.

Momentálně se již zahájila na Roatanu výstavba unikátních soběstačných domů, které mají pomoci místním obyvatelům naučit se starat sami o sebe, mít vlastní zdroj elektrické energie a přístupu k vodě, pěstovat vlastní zeleninu a ovoce a žít v nezávislosti na supermarketech a místních korporacích. Navíc si budou moci přivydělávat prodejem přebytků organických plodin do hotelů a rezortů na ostrově. Tyto soběstačné domy budou využívat speciální technologii, která přeměňuje místní tropický vlhký vzduch na vodu a slouží k zavlažování půdy a díky následné filtraci i získávání pitné vody. Elektrickou energii zajišťují solární panely.

V následujících měsících bude na Roatan vyslána skupina špičkových německých vědců, kteří budou pracovat na vývoji technologií sloužících k výrobě a uskladnění čisté energie, což přispěje k zlepšení kvality života místních obyvatel. Mladí studenti z Roatanu navíc získají stipendia, díky kterým budou moci studovat na německých univerzitách a pracovat v technologických centrech. Ve světě se ještě více zpropaguje turismus, získají se dotace na zdravotní péči a dodávky kvalitních potravin, ostrované se seznámí s jinými kulturami a celkově se pozitivně posune sociální úroveň celé komunity.

Zelená energie, která se bude na Roatanu vyrábět v čím dál větší míře přispěje k rapidnímu snížení nákladů na chod a údržbu nemovitostí, což způsobí ještě větší boom mezi developery a otevře dveře dalším zájemcům o částečný nebo trvalý život na tomto krásném ostrově.