• Facebook
 • Instagram

10 kroků při koupi nemovitosti na Roatanu

 10 kroku

Roatan má své jedinečné kouzlo, je to překrásný ostrov, který přitahuje mnoho turistů každý rok, ale jen ti nejodvážnější se do Roatanu zamilují natolik, že se rozhodnou vlastnit kousek tohoto tropického ráje. Pokud je to i váš případ, sepsali jsme pro vás 10 nejdůležitějších kroků, které musíte mít na paměti při nákupu nemovitosti v Hondurasu.

 1. Nejdůležitějším krokem je samozřejmě na ostrov přijet a vybrat si nemovitost vašich snů. Nabídek je mnoho, a tak budete určitě potřebovat alespoň týden na to, abyste si ostrov projeli a poznali každičký jeho kousek.
 2. Poté, co najdete nemovitost, která se vám líbí, obdržíte jednoduchou smlouvu o prodeji, a vy ji po důkladném pročtení podepíšete. K sepsání této smlouvy potřebujete pouze doklad totožnosti - stačí kopie.
 3. Máte 7 - 10 pracovních dní na bankovní převod zálohy, která se obvykle pohybuje mezi 10 - 20 % z kupní ceny nemovitosti. Tato částka se pošle buď přímo na účet developera nebo na speciální účet escrow - což je vázaný účet u právníka, který peníze uvolní až při řádném převodu nemovitosti na nového majitele. Uvědomte si, že tato záloha je nevratná a pokud nezaplatíte zbytek jistiny, propadá vám. Takže se ujistěte, že o nemovitost máte skutečný zájem.
 4. V průběhu 10 dní po podpisu smlouvy obrdžíte vy nebo váš právní zástupce tzv. survey - což je plán nemovitosti (pozemku) a tzv. title - to je nabývací titul k nemovitosti. V tuto chvíli začíná s prací advokát, který všechny dokumenty řádně zkontroluje.
 5. Pokud se rozhodnete k nákupu nemovitosti na společnost nebo holding, budete muset doložit advokátovi název společnosti, o který máte zájem a dále osobu, která bude vykonávat administrátora - jednatele společnosti. Pokud zde bude figurovat více administrátorů, je nutné se dohodnout, zda při důležitých rozhodnutí musí figurovat obě osoby nebo každá může rozhodovat i za druhou osobu. Jedná se především o rozhodnutí typu přidání nebo zrušení administrátora nebo prodej nemovitosti. Při tzv. closingu - uzavření obchodu - by měl být administrátor - kupující - přítomen. Pokud ale z určitých důvodů nemůžete být přítomni, je možné pověřit plnou mocí zástupce - buď nás či advokáta k jednání za vás. Tuto skutečnost sdělte dopředu advokátovi, který bude closing zajišťovat. Poplatky za closing dosahují obvykle 6,5 % z kupní ceny a platí je kupující.
 6. Během čekání na uzavření obchodu vám zajistíme další důležité dokumenty - katastrální certifikát - satelitní snímek, plán, doklady o zaplacení daní, nabývací titul a eventuálně dokumenty pro pojišťovnu v případě, že chcete nemovitost nechat pojistit.
 7. Nejpozději týden před uzavřením obchodu musíte převést zbytek jistiny včetně poplatků advokátovi. Při uzavření obchodu jsou přítomni jak advokát tak zprostředkovatel. Advokát ručí za to, že je nemovitost čistá k prodeji bez žádných nezodpovězených otázek. Pokud by se stalo, že je s nemovitosti papírově něco v nepořádku, má kupující právo na vrácení celé částky zpět na účet a z obchodu může sejít.
 8. Vy nebo váš zástupce podepíšete dokumenty, prodávající je také podepíše a poté obdržíte potvrzení od advokáta, že nemovitost vlastníte. Prodávající obdrží peníze od advokáta a vy dostanete veškeré kopie dokumentů.
 9. Během cca 4 měsíců získáte zaregistrovaný nabývací titul na vaše jméno a popřípadě zaregistrované dokumenty k vaší korporaci včetně akcií, které vlastníte. V tu chvíli je vše hotové. Uložte si kopie všech dokumentů na bezpečné místo  a střežte si především originály akcií, jelikož, ten, kdo je drží v ruce, je majitelem nemovitosti.
 10. Nezapomeňte zaplatit daně za vlastnictví nemovitosti jedenkrát za rok. Podle toho, zda se nachází na východě či západě ostrova, budete platit daně buď na úřadě v Oak Ridge nebo Coxen Hole. Poprvé, až budete platit daně, vezměte si s sebou kopii za platbu daně v předchozím roce, dále výpis z katastru nemovitostí a kopii veřejného dokumentu tzv. Escritura Publika, aby se mohl certifikát z katastru změnit na vaše jméno. Poplatek je cca 1000 Kč. Se vším vám rádi pomůžeme.

Pokud máte další otázky, kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.