• Facebook
  • Instagram

Jak si užívat důchod v Karibiku za méně než 1000 dolarů měsíčně

důchod Roatan

Přinášíme vám velice hezký článek z blogu Billa a jeho ženy, kteří žijí na ostrově Roatan za méně než 1000 dolarů měsíčně a napsali o tom pro inspiraci ostatním. Tento článek byl uveřejněn dokonce na americkém serveru CNBC.

„Pondělní deprese jsou minulostí v našem novém tropickém domově. Ve skutečnosti se v zimě, kdy se vrací zimní ptáci zpět do Karibiku, setkáváme s přáteli z celého světa, a pod heslem „pondělí nás neštve“ se scházíme na nádherné, liduprázdné pláži na ostrově. Užíváme si grilování na písku, plaveme a hrajeme volejbal (moc nám to nejde).

Vychutnáváme si naše životy a přátelství každým dnem. Naše dny začínají tak, jak chceme my. Žádné obchodní schůzky, žádné formální oblečení, žádné plány. Děláme si co chceme a sami udáváme tón našim životům. Už bylo na čase...

Můj manžel Bill a já jsme poprvé přišli na ostrov Roatan v roce 2007, podívat se na nemovitosti. Již druhý den naší návštěvy jsme se do ostrova naprosto zamilovali. Během dvou týdnů, které jsme zde strávili, jsme se vraceli na stejný pozemek, vrcholek kopce s výhledem na moře na obou stranách ostrova. (Roatan je jen 4 km široký v jeho nejširším bodě.) Pozemek byl v klidné lokalitě, která nebyla obydlená, daleko od turistického ruchu ve West Endu, ale zároveň mírumilovná a blízko supermarketů a obchodů, které jsou zapotřebí. Předtím, než jsme odletěli, jsme nabídli cenu. Byla přijata, a tak jsme přijeli domů jako majitelé kousku Karibiku.

Co jsme si mysleli?

Zpět ve Washingtonu, kde jsme pracovali, jsme měli velice dobře placená zaměstnání. Bill pracoval v kontrole kvality ve výrobním podniku a já v bance. Ale tato zaměstnání byla velice stresující a my žili jen proto, abychom pracovali. Hodně jsme šetřili, protože jsme věděli, že takto nechceme žít věčně.

Pokračovali jsme v pravidelném navštěvování Roatanu na dovolené a vždy jsme s sebou vzali naše přátele. V roce 2012 jsem již fyzicky nezvládala dále vykonávat svoji práci a ohlásila jsem: „Stěhuji se na Roatan“. Sbalila jsem kočku,  přestěhovala jsem se a zůstala 4 měsíce. Zahájila jsem proces našich rezidentur a začala výstavba našeho domu. A když jsme se sem konečně přestěhovali natrvalo v říjnu 2013, náš dům byl již zcela dokončen.

Za náš dům jsme zaplatili, stejně tak jako za naše nové kočky, které jsme si zde pořídili. Jediné účty, které platíme jsou za internet a elektřinu (100 USD měsíčně), benzín, plyn na vaření a roční účet za vodu (120 USD) (sdílíme studnu se sousedy a máme cisternu na dešťovou vodu). Naším největším výdajem je potrava pro našich pět psů. Kdybychom neměli těchto pět velkých hladových tlam (a nemuseli je krmit), snadno bychom vyžili za 1000 USD měsíčně.

Pokud se rozhodnete pro pronájem (což je také varianta), můžete najít jednoduché studio za 400 USD měsíčně ve West Endu, za 650 USD měsíčně si pronajmete dvouložnicový apartmán s bazénem.

Zdravotní péče je jedním s aspektů, který je nutné brát v úvahu, zvláště pro důchodce. Momentálně na Roatanu otevřeli moderní nemocnici. Můj manžel nedávno navštívil oftalmologa a zaplatil 40 USD. Náš oblíbený zubař studoval a pracoval v USA několik let. Ceny za zákroky jsou mnohem nižší než pojištění ve Spojených Státech.

Máme zde mnoho přátel z celého světa a i oni si zvolili Roatan jako svůj nový domov, kde chtějí prožít stáří. Lidé milují pomalé tempo ostrova, nekonečné tyrkysové moře, které ho obklopuje a velice dobré vztahy mezi místními lidmi a námi.

Od té doby, co jsme se přestěhovali na Roatan, má můj manžel mnoho práce. Pomáhá ostatním spravovat věci v domech, stěhovat nábytek a samozřejmě pečuje o náš dům a zahradu. Já dělám dobrovolnické práce pomáhám místním lidem. Některé dny jsou vytíženější, některé naopak využívám k odpočinku. Cokoliv chceme, to máme. I když máme plný rozvrh, děláme jen to, co nás baví.

Přestěhování se na Roatan bylo naše nejlepší rozhodnutí. Život na tomto ostrově osvobodil naše duše a dal našim životům nový smysl.“

Zdroj: CNBC