• Facebook
  • Instagram

Praktické informace pro vaši cestu na Roatan

 cestovani Roatan

Koupili jste si letenky na Roatan a plánujete Vaši dovolenou na tento nádherný karibský ostrov? Nevíte, co si s sebou sbalit a na co se připravit? Pak jste správně našli tento článek, který bude praktickým rádcem pro všechny, kteří letí na Roatan poprvé a budou rádi za pár cenných informací.

 

Víza nejsou zapotřebí, ale nezapomeňte na ESTU

Cestujete-li do Hondurasu, nepotřebujete dopředu vyřizovat žádná víza. Automaticky získáte turistické vízum při příletu na Roatan v délce 30 nebo 90 dní. Jediné, na co nesmíte zapomenout, pokud letíte přes USA, je vyplnění formuláře ESTA a zaplacení poplatku kartou. Po správném vyplnění a uhrazení poplatku již vyčkáte jen na schválení žádosti. Pak si stačí potvrzení vytisknout a mít s sebou pro případ kontroly. Nezapomeňte, že pokud letíte s rodinou, můžete vyplnit formulář jako jedna skupina a mít tak vše na jednom listu papíru.

Zde najdete odkaz na vyplnění formuláře.

 

Kufry si nechte poslat až na Roatan

Pokud máte možnost nechat si poslat velká zavazadla přímo na ostrov, využijte toho. Nemusíte se s nimi ve Spojených Státech zdržovat a znovu je nechávat odbavit. Nenechávejte si v nich ale cenné a důležité věci jako elektroniku a léky. Ty je vhodné mít v příručním zavazadle pro případ, že by na Roatan vaše kufry dorazily o pár dní déle, což už zde pár cestovatelů zažilo.

 

Očkování není nutné, ale doporučujeme cestovní pojištění

Karibik není Afrika. Je tu sice mnoho černochů a při zaposlouchání se do garifunských rytmů můžete mít pocit, že jste na jiném kontinentě, ale riziko vážných nemocí je tady minimální. Proto zde není zapotřebí žádné očkování. Při dodržování zásad správné hygieny a používání repelentů se nemusíte bát, že byste skončili v nemocnici. A kdyby přeci jen nastal nějaký zdravotní problém, je zde krásná soukromá nemocnice CEMESA, kde o vás bude dobře postaráno a nemocnice bude komunikovat přímo s vaší pojišťovnou. Sjednejte si proto kvalitní cestovní pojištění.

 

Dolary, dolary, dolary. S Eury tady nepochodíte

Je dobré mít s sebou nějaký obnos hotovosti. Maximálně můžete převážet 10.000 USD, aniž byste je museli danit. Na celém Roatanu s radostí přijímají dolary jako druhé uznávané platidlo. Hlavní měnou je Honduraská Lempira. Za 1 dolar získáte cca 23,50 Lempir. Je to tedy podobný kurz jako dolar vůči koruně. Proto se vám bude v obchodech snadno nakupovat a jednoduše přepočítávat. Pokud chcete směnit dolary za lempiry, využijte místních bank, kde je nutné se legitimovat dokladem totožnosti. Výhodné je také platit dolary na Petro Sun pumpách či v supermarketech Eldon’s, které nabízejí výhodný kurz a vrátí vám buď v dolarech nebo v lempirách. Eura si s sebou neberte. Sice je v bance můžete směnit, ale kurz je velice nevýhodný.

 

Kreditní karta? Na ostrově už je také mají

Pokud si s sebou přivezete debetní či kreditní kartu, určitě se vám bude hodit. Ve všech obchodech a ve většině restaurací se dá platit kartou. Pokud budete chtít vybírat z bankomatů, doporučujeme využít bankomaty v bankách či v supermarketech Eldon’s nebo benzínových pumpách Petro Sun. Zde máte jistotu, že je bankomat pod kontrolou a nehrozí zneužití vaší karty. Nedoporučujeme využívat bankomaty na letišti. Bohužel zde byly zaznamenány případy tzv. “skimmingu”. V rámci 1 výběru můžete vybrat maximálně 4.000 Lempir nebo 200 USD. Při placení kartou budete vyzvány k prokázání své totožnosti dokladem. Pozor, není třeba nosit doklady u sebe, ty si nechte v hotelovém trezoru nebo na bezpečném místě. Vždy vám stačí kopie pasu nebo občanského průkazu nebo fotografie v mobilním telefonu.

 

Elektrické zásuvky jako v USA

Na Roatanu nenajdete evropské zásuvky. Je proto vhodné mít s sebou redukci pro americké zásuvky, abyste si mohli bez problémů dobít svůj mobilní telefon nebo baterie do fotoaparátu. Pokud byste náhodou zapomněli, můžete ji koupit například v obchodě Techno’s , který nabízí vybavení pro počítače a mobilní telefony a nachází se mezi letištěm a rezidencí Las Palmas nebo v obchodě ACE Hardware ve French Harboru.

 

Internet v mobilu? Žádný problém

Vzhledem k tomu, že roaming na Roatanu je velice drahý a volání přes vašeho českého operátora by vás mohlo vyjít dráž než celá dovolená, doporučujeme navštívit místního operátora TIGO, který se nachází v Mega Mall Plaza ve French Harboru a za 200 nebo 565 Lempir si koupit sim kartu s přednabitým internetovým balíčkem o velikosti 2 GB (na týden) nebo 5,5GB (na měsíc). Zaměstnanci vám vše ochotně nastaví. Můžete tak snadno volat přes Viber nebo Whatsapp do celého světa, surfovat na internetu, psát emaily, apod. Získáte zároveň honduraské telefonní číslo, ze kterého můžete levně volat dalším lidem na ostrově. Nezapomeňte mít s sebou doklad totožnosti (kopie stačí).

 

Připravte svoji kůži na Karibik

Na Roatanu ostatně jako v celém Karibiku se setkáte s tzv. písečnými muškami, které mohou znepříjemnit váš pobyt. Vyskytují se na plážích především při východu a západu slunce. Evropská kůže je pro ně velice přitažlivá a v reakci při kontaktu s nimi vám mohou naskočit červené flíčky. Většina lidí si po čase vytvoří imunitu a reakce pak nejsou tak výrazné. Přesto doporučujeme užívat minimálně 14 dní před vaší cestou na Roatan B-komplex, především vitamíny B1 a B6 a samozřejmě betakaroten na krásné opálení. Můžete se také chránit repelenty, které vás ochrání i před štípnutím komáry, apod.