Jaké jsou ostrovy v Karibiku?

karibik roatan ostrovy

 

Když se hovoří o dovolené snů, řadě z nás se vybaví nádherný Karibik a jeho ostrovy. Vždyť koho by nelákaly bílé písečně pláže omývané průzračně čistým tyrkysovým mořem, plážové bary nabízející oblíbené ledové koktejly a v neposlední řadě i množství kouzelných míst, jaká jsme dosud znali jen z cestopisů. V Karibském moři se nachází velké množství ostrůvků, z nichž každý je jedinečný a má svým návštěvníkům také co nabídnout.

Nezáleží na tom, zda se rozhodnete pro návštěvu Kuby, jejíž rytmy vás jednoduše učarují nebo se vypravíte na neméně krásnou Jamajku. Nikdo vám nebrání navštívit ani některý z menších ostrůvků, jako je například ostrov Roatan nacházející se kousek od pobřeží Hondurasu. Ten má výhodu v tom, že je ještě poměrně nezkažený turismem. Ať už se vypravíte na kterýkoliv z ostrovů v Karibiku, jedno je jisté. Můžete se těšit na opravdovou exotickou dovolenou plnou nezapomenutelných zážitků.

 

Kajmanské ostrovy

Krásné Kajmanské ostrovy naleznete v západní části Karibiku. Jedná se o souostroví tvořené ostrovy Grand Cayman, Little Cayman a Cayman Brac. Právě první z ostrovů je nejnavštěvovanějším. Na ostrově se nachází oblíbená pláž Seven Mile Beach, mnoho krásných hotelů a také perfektní podmínky pro potápění.

 

Hispaniola

Další zajímavou zastávkou v Karibiku je ostrov Hispaniola, na jehož území dnes sídlí dva samostatné státy – Haiti a Dominikánská republika. Jedná se o mimořádně velký ostrov, dokonce o druhý největší, jaký lze v Karibiku najít.

Pokud se vypravíte na východ ostrova, můžete navštívit Dominikánskou republiku, jež se přezdívá “perla Karibiku”.

Haiti je oproti Dominikánské republice masovou turistikou téměř nepolíbené, mnohem chudší, méně bezpečné a dalo by se říci, že žije tak trochu ve stínu svého slavného souseda.

 

Jamajka

Dalším z nádherných míst Karibského moře je exotický ostrov Jamajka. Mnozí jej jistě mají spojený s rytmy  reggae, marihuanou i s postavou Boba Marleyho. Právě uvolněná atmosféra je tolik všudypřítomná, že vás po celou dovolenou na Jamaice provázet.

Jedná se totiž o odpočinkový turistický ráj, kam stres a shon rozhodně nepatří. Kromě toho si na Jamajce přijdou na své i všichni potápěči a surfaři.

 

Kuba

Koho by nelákala krásná Kuba proslulá svými doutníky, prvotřídním rumem, z nějž jsou míchány ty nejoblíbenější koktejly, tradiční kubánskou energickou hudbou a v neposlední řadě i dosud pojízdnými vraky starých amerických aut? Kuba je ostrov, kde se zastavil čas a určitě stojí za návštěvu. 

 

Portoriko

Mezi karibské ráje se právem řadí i krásné Portoriko, jež se může pochlubit nejen nádhernými plážemi a zajímavými historickými stavbami, ale také oslnivou přírodou. Portoriko je volně přidružené k USA, takže místní obyvatelé jsou zároveň občany Spojených států.

 

Guadeloupe

Pokud si budete chtít vychutnat ničím nerušený odpočinek na krásných plážích, z nichž některé budete mít téměř sami pro sebe, určitě byste se měli vypravit na zajímavý ostrov Guadeloupe. Hlavní ostrov se skládá ze dvou částí, Grande Terre a Basse Terre, které jsou od sebe odděleny úzkým mořským kanálem. Kromě hlavního dvojostrova je Guadeloupe tvořeno ještě několika menšími ostrůvky.

 

Panenské ostrovy

Velmi početnou skupinku ostrovů v Karibském moři tvoří souostroví zvané Panenské ostrovy, které se dělí na britskou a americkou část.

Britské panenské ostrovy jsou tvořeny přibližně 60 ostrovy, z nichž obydlená je pouhá čtvrtina. Krásné pláže, nedotčenou přírodu, úžasné korálové útesy a velmi zajímavou kulturu Britských panenských ostrovů si oblíbili i ti nejnáročnější cestovatelé z celého světa. 

Americké panenské ostrovy jsou tvořeny třemi většími ostrovy (St. Thomas, St. Croix a St. John) a 50 menšími ostrůvky. Největším a nejnavštěvovanějším z ostrovů je St. Thomas s krásným hlavním městem Charlotte Amalie, které je plné zajímavých památek.

 

Svatý Martin

Velmi zajímavým místem s neméně zajímavou kulturou je ostrůvek Svatý Martin patřící do souostroví Malé Antily. Je zajímavý zejména tím, že i přes svou velmi malou rozlohu se ještě dělí mezi dvě země – Nizozemsko a Francii. Na ostrově se tak můžete seznámit s úžasnou francouzskou kulturou ovlivněnou karibským prostředím, zároveň ale ochutnáte prvotřídní a zde tolik oblíbený holandský gin. Svatý Martin se navíc považuje za gastronomický ráj.

 

Barbados

Výjimečnou kombinací karibského tropického prostředí a evropských standardů je i Barbados, kterému se přezdívá “malá Anglie”. Barbados je na tuto přezdívku náležitě hrdý, a to i přesto, že se vlastně jedná o nezávislý stát. Vliv Anglie, jejíž královna je dodnes i hlavou Barbadosu, je zde velmi patrný. Kromě toho je Barbados velmi krásným místem jako stvořeným k odpočinku, koupání i užívání si nejrůznějších sportovních aktivit, mezi nimiž pochopitelně nesmí chybět potápění. U pobřeží Barbadosu se nacházejí překrásně korálové útesy plné mořského života.

 

Grenada

Pokud budete chtít navštívit město, jež je považováno za jedno z nejkrásnějších v celém Karibiku, budete muset zaletět na Grenadu. Právě tady naleznete město St. George’s plné malebných uliček i unikátních historických staveb. Grenada se však pyšní ještě jednou zajímavostí. Jsou jí sochy nacházející se na dně moře. Desítky postav leží pár minut plavby lodí od města St. George’s a jsou jednou z oblíbených turistických atrakcí. Hojně se zde pěstuje skořice, zázvor i muškátový oříšek, díky čemuž si Grenada vysloužila přezdívku “ostrov koření”.

 

Martinik

Synonymem exotiky a ráje na zemi je pro mnohé i Martinik, ostrov sopečného původu, který je v současnosti francouzským zámořským departmentem. Martinik je natolik populární, že sem každoročně létá více turistů, než kolik má Martinik obyvatel. Těch je přibližně 400 tisíc. A jaká jsou ta hlavní lákadla? Samozřejmě jsou to nádherně pláže. Ty nejkrásnější se nacházejí na jihozápadním pobřeží a jejich královnou je pláž Les Salines. Další atrakcí je vnitrozemí ostrova tvořené deštným pralesem jako stvořeným k dlouhým a tak trochu i horským túrám.

 

Svatá Lucie

Svatá Lucie se nachází nedaleko od Martiniku a jejími hlavními chloubami jsou opět krásné pláže a fascinující exotická příroda. I Svatá Lucie je jako stvořená pro dlouhé horské túry a toulky krásnými deštnými pralesy plnými pestrobarevných papoušků a dalších zvířat i rostlin. Vypravit se můžete třeba do krásné přírodní oblasti Pitons, která je od roku 2004 zapsána na seznamu UNESCO.

 

Trinidad a Tobago

Velmi zajímavé jsou i dva ostrovy tvořící ostrovní stát Trinidad a Tobago. Každý je však zajímavý něčím jiným, protože jsou velmi různorodé. Pokud jste rádi v centru dění a dáváte přednost opravdu živým místům, ostrov Trinidad pro vás bude jako stvořený. Právě zde jsou totiž pořádány ty nejproslulejší karibské karnevaly. Kromě toho najdete na Trinidadu i množství nádherných míst. Pokud hledáte místo k odpočinku, budete zde na správné adrese. Najdete zde úchvatné písčité pláže, v jejichž blízkosti moře ukrývá překrásné korálové útesy jako stvořené k potápění či šnorchlování.

 

Aruba

Dalším z ostrovů, jež lze v Karibiku najít, je krásná Aruba, autonomní součást Nizozemského království. Ta je stejně jako ostatní ostrovy rájem pro milovníky odpočinku, potápění i poznávání. Jejich hrdým zástupcem je hlavní město ostrova, Oranjestad, které vás překvapí svým dokonale holandským stylem. Narazíte tady na malebné uličky i tradiční barevné domky. Na pobřeží mezi městem Oranjestad a majákem California Lighthouse se rozkládají ty nejkrásnější arubské pláže. Milovníci krásné přírody by jistě neměli vynechat návštěvu Národního parku Arikok zabírajícího přibližně čtvrtinu celého území ostrova.

 

Roatan

Posledním ostrovem, o kterém se zmíníme je ostrov Roatan, který se nachází v souostroví Bay Islands (Islas de la Bahia) u severního pobřeží Hondurasu. Leží mezi ostrovy Utila a Guanaja. Roatan je poměrně malý ostrov a jeden z posledních objevených. Díky tomu zde není tak vysoký turistický ruch a je zde zachována panenská příroda, a to převážně na východě ostrova. Západ ostrova naopak láká pláž West Bay, jež byla prohlášena za jednu z nejhezčích pláží světa. Roatan obklopuje mezoamerický korálový útes, a díky tomu láká potapěče z celého světa. Zajímavostí jsou nádherné mangrovníkové tunely, ve kterých se dříve ukrývali piráti, a kterými se dá projíždět lodí, což je jedna z nejzajímavějších turistických atrakcí ostrova Roatan.

Karibské ostrovy jsou mnohými jejich návštěvníky považovány za opravdové ráje. Karibik je synonymem luxusu, odpočinku a krásy. Vyberte si jeden z nich a užijte si nádhernou dovolenou a pokud budete mít zájem pořídit si nemovitost na ostrově Roatan, pak se obraťte na nás a my vám pomůžeme splnit si svůj sen.

Zdroj: Travelmag.cz